Zalety

Naturalne pochodzenie:

Naturalnym surowcem do produkcji płyt VestaEco są włókna lignocelulozowe występujące w roślinach  zbóż jednorocznych takich jak pszenica czy żyto. W swojej strukturze są bardzo podobne do włókien drzewnych a dodatek naturalnej celulozy, pochodzącej z recyklingu pozwala wzmocnić wiązania między nimi.

Trzecim składnikiem jest pozbawiona formaldehydu żywica pMDI, która równocześnie zapewnia hydrofobowość i usztywnia płyty.

Proces produkcji dzięki innowacyjnej, opatentowanej technologii DefibraTech 1.0 wymaga stosunkowo niewielkiego udziału energii elektrycznej, co ma korzystny wpływ na emisję Co2.

Technologia DefibraTech, umożliwia produkcję materiałów izolacyjnych i lekkich płyt MDF z roślin jednorocznych, przez co eliminuje konieczność używania drewna. Tym samym chroni lasy i otaczające nas krajobrazy.

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe poszukuje energooszczędnych, naturalnych rozwiązań nie tylko z uwagi niższe koszty eksploatacji ale przede wszystkim aby zapewnić zdrowie i komfort jego użytkownikom.

Wykorzystanie powszechnie dostępnego surowca i uzyskanie z niego pełnowartościowych produktów, poprzez użycie zaawansowanej technologii jest dowodem na dużą świadomość ekologiczną i przyczynia się wydatnie do zrównoważonego rozwoju.

Ochrona przed zimnem:

Izolacyjne płyty VestaEco dzięki zawartym w swojej strukturze włóknom lignocelulozowym są doskonałym izolatorem ciepła, dlatego zimą zapewniają odpowiednią temperaturę pomieszczeń przy niewielkich kosztach ogrzewania, jednocześnie latem ochronią przed gorącem zapewniając chłodne schronienie.

Włókna lignocelulozowe posiadają dużo wyższą pojemność cieplną niż większość materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku. Oznacza to, że trzeba dostarczyć większą ilość energii aby zmienić ich temperaturę, dlatego są tak dobrymi izolatorami.

Są szczególnie polecane do budynków w technologii szkieletu drewnianego, gdyż zwiększają ich bezwładność termiczną.

Płyty VestaEco znajdują szerokie zastosowanie jako izolacja ścian, stropów i podłóg, zarówno w technologii domów drewnianych jak i tradycyjnej, w budynkach nowych i renowacjach. Możliwe jest również ocieplanie ścian od wewnątrz, co często jest stosowane przy obiektach zabytkowych, gdzie nie ma możliwości zmiany elewacji.

Odpowiednia ilość i rodzaj materiału izolacyjnego sprawia, że budynek będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię stając się budynkiem energooszczędnym lub nawet pasywnym. Stosując szczelne materiały izolacyjne warto otaczać się produktami naturalnymi, które są zdrowe z uwagi na brak emisji szkodliwych substancji, dostających się do powietrza i zapewniają naturalny, przyjazny klimat.

Paroprzepuszczalność:

Płyty VestaEco dzięki budowie z włókien  lignocelulozowych  są materiałem otwartym dyfuzyjnie, który w naturalny sposób oddaje na zewnątrz nadmiar wilgoci. Paroprzepuszczalność  włókien zapewnia, że pomieszczenia są suche, łatwiej je ogrzać a przede wszystkim zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii, które są przyczyną wielu chorób i alergii.

Zdolność przepuszczania pary wodnej ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka ale także w sypialniach czyste powietrze jest  istotne dla zdrowia mieszkańców.

Otwarte dyfuzyjne płyty VestaEco są dodatkowym, biernym uzupełnieniem sprawnie działającej wentylacji, która jest podstawą w dzisiejszych budynkach szczelnie izolowanych. Z uwagi na to płyty są szczególnie polecane do nowych budynków powstających w technologii tradycyjnej, gdzie woda technologiczna jest odparowywana ze ścian i stropów nawet przez kilka lat.

Ochrona przed hałasem:

Wyroby z wełny VestaEco są stosowane zarówno do wytłumiania pomieszczeń, korekcji pogłosu, jak i do izolacji akustycznej budynków z zewnątrz poprzez elewację, a także dach.

Warstwy tłumiące z wełny VestaEco w podłogach pływających, stosowanych na stropach, zwiększają izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych i powietrznych. 

Szeroki i różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny VestaEco do izolacji akustycznej wynika z ich właściwości akustycznych, takich jak duża chłonność akustyczna (określana współczynnikiem pochłaniania dźwięku), mała sztywność dynamiczna, duże tłumienie wewnętrzne energii akustycznej. Wymienione parametry zależą między innymi od gęstości i grubości płyt. Właściwości te decydują o przydatności akustycznej wyrobu do poszczególnych zabezpieczeń akustycznych.